Kyborg

Nedávno jsem slyšela několik pořadů z Radiožurnálu (podcast z mobilu) o závislosti na smartphonu. Zaujalo mě to a říkala jsem si, že bych si měla dávat pozor, jaký příklad dávám dětem. Mám svůj telefon totiž pořád u sebe –

– poslouchám z něj hudbu, mluvené slovo (podcast i knihy a časopisy z audioteky), fotím (momentky, ale taky dokumenty ve škole na nástěnce a jízdní řády a další věci, co mě prostě zaujmou), píšu si do něj poznámky (co dělat, nedělat, koupit, nekoupit, ale taky třeba menstruační kalendář), zvykla jsem si na plánovací kalendář (schůzky, připomínky , rozpis kroužků s připomenutím co kdy kde má byt připraveno),  několik aplikací mě informuje o světě (zprávy, RSS čtečka, aplikace některých časopisů), emaily a klienty sociálních sítí (facebook ne, ten si aspoň v mobilu držím od těla), budík, mapové podklady a navigaci … mám tam taky pár her na odreagování a několik delších textů k přečtení – až bude čas. Všechny kontakty. Přístup  na internet. Jo a  občas telefonuju nebo napíšu SMS.

Dělala jsem si test – prý mám blízko k závislosti. Měla bych si dát na víkend pauzu, odložit telefon a zjistit, jak moc jsem bez něj nervózní a nesvá. Opravdu jsem se na to chystala … ale nějak jsem vždycky ráno automaticky sáhla na noční stolek … až mě vyšší síly přinutily. Telefon umřel – prostě se přestal nabíjet. Domácí léčba ani uvedení do továrního stavu nepomohly. Co se kolem toho dělo je součástí jiného příběhu. Telefon je v reklamaci a já místo něj používám přegumičkovanou blikací krabičku. Takovou tu, co umí volat, SMSkovat a rozčilovat mě.

Smartphone pro mě není mobilní TELEFON, už dávno ne. Je to mobilní externí paměťová jednotka, spojení s přáteli a rodinou a brána do internetu. Jsem bez něj jak bez ruky. Netrápí mě, že okamžitě nereaguju na zprávu, trápí mě, že ve škole u nástěnky hledám v kabelce tužku a papír a doma pak ten papír. Že si večer musím psát úkoly na další den a pak je nezapomenout doma na stole. Chybí mi zvuková kulisa a chybí mi mluvené slovo do ouška. Jak moc postrádám možnost se kdykoli zeptat na cokoli strýčka Googla, nebudu popisovat (pochopí každý, kdo čelí lavině zvídavých dětských dotazů jdoucí do hloubky zkoumané problematiky).

Nejsem závislá na mobilním telefonu, jsem kyborg – i když jsem se svým technickým vylepšením srostlá “jen” mentálně.

PS: Dnes je to 11 dni od zahájení reklamace – neprojevily se žádné abstinenční třesy ani tiky. Blikací krabičce nepřibylo šrámů, ani jsem ji nehodila z okna, jak jí občas slibuju. Ale přiznávám se bez mučení, nemůžu se dočkat, až budu mít svou “kouzelnou” jednotku zpátky.

Reklamy

pavlinkamorava se představuje:

Už ne na mateřské, ale pořád je to hlavně o dětech.
Příspěvek byl publikován v rubrice Občasník se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 reakcí na Kyborg

 1. jolana88 napsal:

  nemám chytrý telefon – ani po něm netoužím. Syn jeden vlastní, ale jelikož dává přednost psaní sms (dodnes má s telefonováním problém), je mu lidově řečeno vcelku „šumák“ o jaký přístroj se jedná. Hudbu atp. posloucháme z rádia, bedny … venku sluchátka nenosíme (btw. jako řidič – jsem na lidi se sluchátky alergická), knížky raději papírové, rozpis máme doma na nástěnce atd. atp. Využijeme max. poznámky (syn i diktafon) a má v kalendáři nahrány moje pracovní směny (dokáže pak zjistit, kdy a kde mě zastihne). Podle toho, co jste vypsala – děti budou chtít telefon zřejmě brzy, ne?

  To se mi líbí

  • pavlinkamorava napsal:

   Krásné je, že si každý může svůj vybrat svůj styl – digitální nebo analogový, nebo cokoliv mezi tím :). Ad děti – nejstarší (9) už telefon má – (starou tlačítkovou nokii) a smartphone nechce. Když jsem se ptala proč, říkala, že bych jí plánovala program do kalendáře, posílala úkoly a chtěla, aby mi odpovídala na emaily. Že její tlačítkový telefon umí všechno, co potřebuje (nic z výše uvedeného) a hlavně, že jí stačí dobíjet ho jednou za týden. Ostatní děti jsou ještě malé.

   To se mi líbí

  • pavlinkamorava napsal:

   ještě noticka … sluchátka nosím minimálně, vlastně jenom když jdu běhat, nebo když su sama na zahradě (a to ještě jen do jednoho ucha, bych se od světa neodřízla). Mám kolem sebe vytvořenou soustavu reprodktorů, ke kterým se mi telefon připojuje – takže v autě poslouchám příběh, vypnu motor, přejdu domů, zapnu repráček v kuchyni a příběh pokračuje … a pak přijde smečka a vypínám všechno, neb v to v tu chvíli mizí informační hodnota a jen je zvýšena hladina hluku 🙂

   To se mi líbí

   • jolana88 napsal:

    v podstatě chápu, že jsou sluchátka dobrá věc – ale každému, kdo s nima chodí po chodníku, silnici … bych osobně vrazila do ruky volant (nemusí moje velké auto, stačí osobák) – ať vyzkouší sám …

    To se mi líbí

 2. LadyBird napsal:

  Pěkný den, já osobně si myslím, že všechno má svou stinnou i dobrou stránku… také využívám svůj chytrý telefon spíše jako pomocníka a rozšíření své paměti, poslouchám při žehlení audioknihy než abych někde četovala nebo trávila čas na facebooku… ačkoliv je smartphone můj kamarád a moje externí paměť, paradoxně se mi často přátelé či rodinní příslušníci nedovolají, protože mi telefon prostě někde leží a já jsem úplně jinde… 😀 Osobně se domnívám, že pro naše děti budou chytré telefony naprostou nezbytností, protože v podstatě téměř všechno už jde přes síť, – tedy alespoň zpočátku, než bude vyvinuto jiné médium. Na druhou stranu jsem dost proti tomu, aby děti trávily celé dny u počítače nebo tabletu… moje děti nebudou vlastnit žádný takový přístroj minimálně do začátku školní docházky a i poté bych byla ráda, kdybychom dalších pár let dokázali dodržovat určitá pravidla… doufám, že to není jen moje naivní představa… 🙂
  Pěkné dny, Peťka 🙂

  To se mi líbí

 3. pavlinkamorava napsal:

  Ano, s dovolatelností to mám podobně. Navíc mám ještě nechutný zvyk držet telefon v tichém režimu a po dobu spánku přepínat do režimu letadlo. Děti u nás dostavají telefon až když začnou chodit do a ze školy samy. Tedy zatím ho má jen nejstarší – a jaký, to jsem komentovala výše :).

  To se mi líbí

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s